Neotřelé nápady na zabití letní nudy

11. července 2017 v 12:37 | Tereza Matoušová |  Články o světě kolem nás,...
Nechala jsem se inspirovat jedním z vybraných článků na blogu a sepsala jsem vlastní seznam věcí, které můžete dělat v létě, abyste zabili nudu. Pokusím se přitom najít co nejlevnější varianty.

Týden ve vlaku
Hned jako první věc mě napadlo zmínit nabídku Českých drak, které od 1.července do 31.srpna nabízí Jízdenky na léto. Díky těm můžete cestovat kdekoliv po Česku po dobu jednoho nebo dvou týdnů. Pokud navíc máte In-kartu nebo ISIC (studentský průkaz), tak zaplatíte jen 690 Kč za týdenní cestování a 990 za 14 dní. Bez kartiček je to pak 790 Kč nebo 1190 Kč. Pokud tedy máte příbuzné/kamarády po Česku, tak už opravdu můžete jen naskočit na ten vlak, projet celou zemi a přitom ještě navštívit své blízké. Já bych toho hned využila, nemít už úplně plný kalendář.

Přihlaste se do Expedice Mars, projděte projektové kolo, které není nijak jednoduché a dostaňte se až do semifinále nebo dokonce do finále, které se uskuteční v několika evropských zemích. Jako finalisté Expedice se pak navíc můžete stát i jejími organizátory a z vlastní zkušenosti slibuji, že potom budete mít o zábavu v průběhu roku (včetně léta) postaráno. Toto je opravdu jediná reklama v celém článku a je to navíc reklama na neziskovku, za kterou mi nikdo neplatil.

Vyjeďte na Erasmus
Ne, není to jen ten dlouhodobý studijní pobyt. Stejně dobře můžete vyrazit na letní projekt nazvaný Erasmus+ (platí to i pro středoškoláky). Super na něm je, že vše hradí Evropská unie a Vy přitom můžete procestovat Evropu, poznat super lidi a dělat na projektech, které Vás baví a zajímají. Já si na toto léto vybrala například projekt v Itálii, který je zaměřený na stavbu ekologického skleníku. Většina projektů bývá rychle plná, ale přes léto se objevují projekty na poslední chvíli, které opravdu urgentně hledají účastníky. To se pak přihlásíte a za pár dní letíte. Jen dodávám, že je vždy potřeba počítat s tím, že si kupujete letenku, která je Vám proplacena až po projektu.

Najděte si brigádu
Nabídka je letos prý stále větší než poptávka. Spousta brigád navíc nemusí být ani dlouhodobých. Můžete tak třeba na víkend dělat hostesku/promotéra. Ihned máte o zábavu postaráno a navíc pár korun v kapse.

Sportujte
Možná si právě říkáte, že ten můj seznam je na nic, protože jste z vesnice, kde zkrátka fakt nic není. Já také, ale rozhodně se kvůli tomu nebudu nudit doma, jde jen o to chtít a najít si tu správnou motivaci. Možná, že máte pejska, který celý den sedí smutně doma (jako Vy) a kouká na dveře. Tak jej vemte na procházku! Stejně tak si můžete udělat výlet na kole, koloběžce nebo pěší túru po okolí.

Dobrovolničte
Můžete zajít třeba do domova důchodců a popovídat si se starými lidmi, nebo uspořádejte akci na úklid nepořádku v lese. Můžete také zajít do útulku vyvenčit pejsky, staňte se členy nějaké neziskovky. Všechno jsou to maličkosti, které ale mohou znamenat opravdu hodně. Vedle toho můžete vyjet také na workcamp tady v Česku nebo v cizině. To už je sice trochu dražší (nikdo neproplácí cestu), ale věřím, že i tak to může být skvělý zážitek a zkušenost.

Rozvíjejte se
Čtěte, učte se jazyky, učte se programovat, najděte si nový koníček. Dejte si určitý cíl a snažte se jej dosáhnout. Veškeré znalosti navíc Vám jednou pomohou při hledání práce. Především to ale děláte sami pro sebe a pro svůj vlastní rozvoj a rozhled. Kdo ví, třeba se Vám ten jazyk bude jednou opravdu hodně hodit. Takže pracujte zkrátka na své budoucnosti, hledejte možnosti, jak se v něčem zlepšit. Možná, že Vaše místní knihovna přes léto pořádá zajímavé kurzy první pomoci, trénování paměti, možná, že tam bude mít někdo přednášku o tom, jak studoval na škole v cizině. To všechno Vás může nakopnout úplně jiným směrem.

Uklidťe si
Udělejte si pořádek ve věcech, přestěhujte pokoj. Možná, že během úklidu přijdete s nápadem, jak využít další volný čas a nenudit se.

Neprokrastinujte
Sama u sebe jsem se přes rok o víkendech setkávala s tím, že jsem se nudila, ačkoliv jsem ve skutečnosti měla spoustu práce. Většinou té práce bylo tolik, že jsem nevěděla co dřív a všechno jsem to odsouvala a byla nerozhodná, dokud mi nezačalo téct do bot. Pokud tedy máte nějaké povinnosti, tak se do nich hned pusťte. Na začátku si můžete třeba sepsat seznam toho, co je potřeba udělat a všechno si srovnat podle důležitosti. Řiďte se pak tímto seznamem a možná nakonec zjistíte, že Vám všechny povinnosti zaberou spoustu času. Rozhodně se Vám ale uleví a možná, že pak najednou budete vědět, co se zbývajícím časem, protože už Vás nebudou povinnosti a propraktinace zdržovat od zábavy.


Nakonec bych se s Vámi ráda podělila o jeden citát od Napoleona Bonaparte, který mě dlouhou dobu hodně inspiroval: "Každá hodina ztraceného času v mládí je zárodkem neštěstí v budoucnosti." Neztrácejte tedy čas nudou, dělejte něco, na co budete jednou rádi vzpomínat.
A co Vy? Jak se perete s nudou v létě a co děláte? :-)

Tereza Matoušová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Ještě je tady Archiv článků. Tak proč odcházet? ;-)


Copyright text a foto Tereza Matoušová (C) 2007 - 2014