Jak ušetřit na dovolenou?

3. června 2017 v 9:12 | Tereza Matoušová |  Články o světě kolem nás,...
Rádi byste cestovali nebo vyrazili na letní dovolenou, ale peníze z výplaty se Vám nedaří ušetřit? Pak jsem právě pro Vás napsala tento článek, který, doufám, obsahuje i nějaký ten neotřelý nápad. Já sama jsem se třeba dříve snažila ušetřit na jídle, ale teď už mě to přešlo, raději si ráda dopřeji a zkusím našetřit peníze někde jinde. A hlavně nezapomeňte. Důležité je začít co nejdříve, šetření pak bude každý měsíc o mnoho příjemnější.

 1. Spropitné a hotovost
  Pokud máte brigádu nebo práci, kde denně dostáváte spropitné, tak gratuluji. Pokuste se vejít se svým rozpočtem do skutečné výplaty, kterou dostáváte od zaměstnavatele a pokud dostanete od zákazníků nějaké dýško, tak jej doma rovnou hoďte do kasičky. Můžete si tím přijít na docela hezké peníze a na Vaší výplatě to přitom nebude vůbec cítit.
  A vlastně, pokud dostanete nějakou hotovost, řekněme, že jste student a babička Vám dala pod stromeček nějakou tu korunu, tak si ji rovnou také dejte stranou. Všechny tyto peníze jsou totiž peníze se kterými asi běžně ve svém rozpočtu nepočítáte a pokud si je budete šetřit stranou, tak si nemusíte utrhávat od výplaty. Šetření bude hned příjemnější.
  K této radě asi patří i to, že pokud přijdete na konci dne domů z práce a máte v peněžence spoustu drobných, nasypte je do společné kasičky. Já sama to tak čas od času dělám, tyhle drobné mi obvykle v peněžence nechybí, ale na ušetřených penězích je to po nějaké době hodně znát.
 2. Daně
  Zdaněné peníze jsou další část výplaty, s níž tak nějak nepočítáte. Pokud jste ale minulý rok měli přeplatek na dani, tak se Vám po podání daňového přiznání tento přeplatek vrátí, ale pozor! Musíte si o něj požádat, jinak máte smůlu. Samozřejmě se může stát, že se Vám třeba porouchá pračka nebo peníze zkrátka potřebujete na něco jiného. Jinak si ale pamatujte, že jsou to peníze, s nimiž jste už nepočítali a rovnou si je schovejte stranou na léto.
 3. Prodávejte
  Následující rada asi není nic nového, ale prodávejte. Jste student a válí se Vám doma staré učebnice a skripta? Zbavte se jich. Stejně tak oblečení. Pokud jste milovnice nákupů a oblékání, pak Vám možná v šatníku visí spousta hezkých a málo nošených kousků. Prodat je přitom můžete třeba na letgo. Podobně můžete prodávat třeba knížky, hry atd.
 4. Každý měsíc trochu
  Sice je toto seznam rad jak ušetřit bez ubírání na výplatě, ale přeci jen bych Vám teď doporučila si z té výplaty sem tam něco schovat. Pokud Vám po zaplacení včeho důležitého zbude pár korun, pětistovka nebo tisícovka, vemte alespoň část a schovejte si je stranou. Ideální by bylo s tím rovnou počítat při plánování rozpočtu a říct si třeba, že si každý měsíc schováte tisíc korun ze své výplaty a stejně tak to může udělat třeba i Vás protějšek. Předchozí nápady Vám sice můžou pomoct našetřit, ale pokud chcete na velkou rodinnou dovolenou, tak to stačit nemusí.
 5. Ušetřete
  Kupujete si každý týden televizní program? Platíte si Netflix nebo třeba uložto? Strhává si Vaše banka poplatky za tohle a támhleto? Možná, že to jsou věci, na kterých půjde ušetřit. Nekupujte si televizní program, můžete si jej najít na internetu zdarma. Zkuste se někoho zeptat, jestli si nechce některé služby předplatit s Vámi. Zkuste si promluvit s Vaší bankou, jestli se s poplatky nedá něco dělat, a nebo se porozhlédněte po jiné. Třeba najdete mnohem lepší nabídku. Stejně tak věřím, že se dá ušetřit třeba na telefonním tarifu. Pokud Vám zrovna končí smlouva, zkuste se porozhlédnout po něčem lepším, ceny jsou dnes docela jiné.
 6. Nákupy
  Já sama pak ještě nekupuji i některá jídla či přílohy. Třeba tatarku, kečup, hořčici. Ne, že bych je neměla ráda, ale k životu je nijak nepotřebuji a na brambory si dám třeba máslo. Stejně tak se dá ušetřit na sladkém (čokoláda) či slaném (oříšky, chipsy). Taková čokoláda Vám koneckonců může zkazit zuby i postavu a navíc ještě dělá díru do rozpočtu. Ani já si samozřejmě sladké neodpustím, ale poslední dobou jej opravdu kupuji méně a místo toho sahám třeba po ovoci.
  Dalším dobrým tipem je, abyste se občas koukli po slevách. Možná, že to odsuzujete, ale nakonec můžete opravdu ušetřit, proto, až půjdete příště na nákup, koukněte se předtím třeba na kupi.cz, jestli se někde nedá sehnat výrazně levnější alternativa.
  Já pak ještě často vynechávám pití alkoholu. I když jsem třeba na party, tak to přeci neznamená, že se musím prolít litry pití a ještě pokaždé pozvat všechny ostatní. Čímž neříkám, že si nemůžete vůbec nic dopřát, ale pokud máte opravdu těsný rozpočet, pak i toto může být varianta, jak jednou za čas ušetřit. :-)
 7. To jídlo
  Pokud jste studenti a nebo zkrátka bydlíte v bytě s někým dalším, zkuste se domluvit a vařte si jídla společně. Většinou platí, že čím víc toho vaříte, tím menší je pak cena za porci. Navíc, pokud si uvaříte doma, tak také ušetříte na nakupování hotových jídel v restauracích a fast foodech.
  Pokud máte vlastní zahradu, tak můžete zase ušetřit na tom, co si sami vypěstujete. V obchodech kupujte jen plody, které mají aktuálně sezónu, ušetříte na nich spoustu peněz. A když už jsme u těch nákupů, dělejte si přehled o tom, co jste nakoupili. Možná, že postupně zjistíte, co nakupujete navíc a zbytečně a jakmile to přestanete kupovat, tak si můžete tyto peníze třeba dát stranou na dovolenou.
 8. Směnárna
  Ušetřit se dá i na výměně eur a jiných měn. Pokud můžete, sledujte jak se jejich cena vyvíjí. V součastnosti třeba koruna ještě posiluje a vy tak nakoupíte eura mnohem levněji, než tomu může být za pár měsíců.
 9. Ušetřete na dovolené
  Poslední rada se týká dovolené samotné. I na té se dají totiž chytře ušetřit tisíce. Rady a tipy, na čem všem můžete na takové dovolené ušetřit, Vám řeknu zase v příštím článku. Nyní bych jen řekla, že pokud už Vás vyšla dovolená levněji, než kolik jste měli našetřeno, tak hurá! Nesnažte se všechny peníze nutně utratit, ale až se vrátíte domu, tak si je dejte stranou a začněte šetřit na příští rok. :-)
Tereza Matoušová

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Otomanka Otomanka | Web | 11. října 2017 v 20:17 | Reagovat

Dobré tipy, už bych zase někam jela ;-)

2 ClementShipt ClementShipt | E-mail | Web | Včera v 21:23 | Reagovat

Porn photo of my ex here => https://vk.cc/8OGwS5

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Ještě je tady Archiv článků. Tak proč odcházet? ;-)


Copyright text a foto Tereza Matoušová (C) 2007 - 2014