Povinná maturita z matematiky?

27. května 2016 v 11:58 | Tereza Matoušová |  Studium
Jelikož nám právě skončily maturity a téměř 23% studentů neudělalo matematiku, tak je to momentálně opět hodně diskutované téma a fakt, že se bude maturita z matematiky zavádět povinně se hodně lidem nelíbí. Já sama bych však hlasovala pro, ačkoliv s opravdu velkou podmínkou.


Na mé škole jsem měla maturitu z matematiky povinnou. A ne, nebyla jsem na žádném vědecky zaměřeném oboru, ale mezinárodní maturita už je zkrátka taková. Můžeme si zvolit maturitní předměty a jejich náročnost s tím, že se dodrží určité podmínky. Ze 6 předmětů tak tvoří jednu samostatnou kapitolku matematika.

"Nejvíce se obávám toho, že se do roku 2020 nedočkáme
žádné takové změny ani uzpůsobení maturity schopnostem studentů."

Když jsem na tuto maturitu prvně narazila, tak mě to celkem vyděsilo a vlastně i odrazovalo. Maturovat z matiky, to je přeci dost hrozná představa, ale naštěstí nic z toho nebylo tak hrozné, jak se může zdát. V prvním roce jsem si zvolila studium té nejtěžší úrovně, což jsem ale nakonec shledala jako chybu a úroveň matematiky jsem si snížila na tzv. standardní úroveň, což je asi jako na českých gymnáziích. Studenti, kteří potom matematiku naprosto nezvládají, si mohou zvolit tzv. "matematické studie," které jsou o mnoho zjednodušené.

Myslím, že podobně by to mělo vypadat i u nás v ČR, bude-li maturita z matematiky opravdu povinná. V první řadě si myslím, že by se povinná maturita z matematiky měla týkat jen určitých, široce zaměřených škol (gymnázií), nebo škol zaměřených na obory, v ncihž bude znalost matematiky nutností.

"Cílem maturity by nemělo být studenty zničit a potopit,
ale dát jim jistotu, že pokud se budou dostatečně snažit,
tak tu maturitu zvládnou.

V tuto chvíli se však nejvíce bojím toho, že ti co to vymysleli nebudou schopní přijít s plánem jak takové maturity udělat. Je jasné, že ekonomům nemůžeme dávat zkoušky z derivací či integrál, ale naopak by využili třeba statistiku. Všichni studenti by potom měli mít právo vybrat si sami složitost maturity, která by například, stejně jako můj mezinárodní vzor, měla tři úrovně. Je totiž důležité říct, že cílem maturity by nemělo být studenty zničit a potopit, ale dát jim jistotu, že pokud se budou dostatečně snažit, tak tu maturitu zvládnou, navíc by měli svobodnou volbu dle svých vlastních schopností a možností. Víceúrovňová maturita by navíc prospěla i nadaným žákům, kterým například běžné hodiny matematiky nestačí, proto si myslím, že i kdyby maturity z matematiky nebyly povinné, tak by se měly členit dle podobného systému.
"Je pravda, že pokud si student zvolí pokračovat po
gymnáziu například studiem historie, asi těžko někdy
matematiku využije."

Důvodem, proč si potom myslím, že je maturita z matematiky užitečná je, že matematika rozvíjí logické a kreativní myšlení a na nižší úrovni by potom takový předmět mohl studenty i bavit, pokud by se jim během hodin ukazovalo reálné využití a užitečnost matematiky v praxi. Je pravda, že pokud si student zvolí pokračovat po gymnáziu například studiem historie, asi těžko někdy matematiku využije, proto když už musím být povinně, tak bych rozhodně hlasovala pro možnost vícestupňového systému. Problémem tohoto systému je, že jeho zavedení může být nákladné. Místo jedné třídy na matematiku by totiž najednou v každém ročníku existovaly třídy dvě nebo tři, což může znamenat především nedostatek kantorů, ale i vyšší náklady na zaplacení více učitelů najednou. Na druhou stranu mají malé třídy právě ty výhody, že se kantor může věnovat jednotlivým studentům. Z mého úhlu pohledu se tak nejvíce obávám toho, že se do roku 2020 nedočkáme žádné takové změny ani uzpůsobení maturity schopnostem studentů (což se ostatně doposud nestalo), což se pak podepíše také na výsledcích maturit.

A co si myslíte vy? Měla by být maturita z matematiky povinná? Proč?

Tereza Matoušová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Elis Elis | Web | 13. července 2016 v 19:19 | Reagovat

Já matematiku nesnáším a prolezla jsem s odřenýma ušima, ale přesto si myslím, že matematika má u maturity být...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Ještě je tady Archiv článků. Tak proč odcházet? ;-)


Copyright text a foto Tereza Matoušová (C) 2007 - 2014