CAS - Kreativita, akce, servis

27. ledna 2016 v 17:47 | Tereza Matoušová |  Studium
Jednou z podmínek pro získání mezinárodní maturity je získání dostatečného počtu hodin ze tří různých kategorií.


Přesněji řečeno, jedná se o 50 hodin za aktivitu, 50 hodin za servis a 50 hodin za kreativitu. Můj ročník je poslední, pro který to takto funguje, maturanti příštího roku už to mají jinak a stačí jim prostě dělat projekty a získávat hodiny.

Na získání oněch 150 hodin máme celkem asi rok a půl, což je celkem hodně, ale na druhou stranu to má i svá úskalí a podmínky o kterých vám teď budu vyprávět.

V první řadě si vysvětlíme pojmy.
Kreativita je celkem jednoduchá, do té získáte hodiny tím, že něco tvoříte, vymyšlíte. Já jsem třeba celý rok pomáhala ve školní ročence, ale potom jsem si ty hodiny zapomněla napsat (i tak jich mám ale dost :D ). Hodiny za kreativitu mi především naskočily za práci na Expedici Mars. :-)
Akce, jak už asi sami tušíte, je celá o sportu a pohybu. Studenti a studentky, kteří se během roku přidali do školního volejbalového nebo fotbalového týmu to měli celkem jednoduché. Tréninky jsou většinou třikrt týdně a hodinky skáčou jedna radost. Já hodiny na akci sbírám na kroužku tance, v Expedici a na školních "výletech."
Servis je dobrovolnická práce. Může to být třeba doučování nebo hlídání dětí zdarma. U nás ve škole je spousta projektů a aktivit do kterých se lze zapojit. Já jsem pomáhala v projektu "Jazykového týdne" a hodně studentů je zapojených v projektu, který pořádá tzv. homeless walks při kterých rozdávají jídlo bezdomovcům po Praze, sbírají staré oblečení na charitu, atd... Za sebe samotnou musím říct, že je to opravdu dobrý a fungující projekt, na druhou stranu si říkám, kolik lidí to opravdu myslí naprosto vážně a kolik lidí to dělá jen kvůli hodinám.

Takové úvahy jsou ostatně součástí našich zpětných vazeb. Ke každému projektu za který získám hodiny musím napsat nejlépe hned několik zpětných vazeb, z nichž každá bude zahrnovat alespoň jeden "výstup." Výstup znamená například výzva, iniciativa, spolupráce, světová hodnota, etika, atd... O takových věcech se potom rozepíšu na místě tom určeném a celé to pošlu učiteli, který na mě má dohlížet.

Jedním z problemů CAS je, že musíte mít na každý projekt někoho, kdo je váš "supervisor," tedy takový dozorce, odborný poradce. Bez něj mi zkrátka hodiny nikdo neuzná a tak se mi třeba některé pohybové aktivity ani nepočítají, protože na mě zkrátka nikdo nedohlíží.

Poslední věcí v CAS je tzv. CAS projekt. Jedná se o vlastní studentův projekt, který by mu měl získat hodně hodin a potom by měl také zahrnovat alespoň dvě z těch tří činností. Můj CAS projekt je Expedice Mars. CAS projekty se liší, u nás ve škole jsou všechny možné od doučování po venčení pejsků z útulku.

Zcela upřímně se mi CAS jako nápad líbí, protože studenti získají motivaci něco dělat a zkusí i něco, co by jinak asi nedělali. Kromě toho se pak rovnou mohou zapojit do mezinárodního ocenění Duke of Edinburgh, které zahrnuje podobné aktivity a k tomu i několikadenní pobyt v divočině. Skvělé na tom je, že na tento projekt se dost často přihlíží na školách v UK.

Na druhou stranu. CAS mi přidělalo i hodně starostí. Většina studentů má něco, v čem jsou dobří a v čem ne, a pokud jdete studovat IB, musíte zkrátka počítat s tím, že vás tam potkají i ty všci, ve kterých prostě dobří nejste nebo vás moc nezajímají. Může se pak tak stát, že studenti se zapojí do nějakého projektu jen proto, aby získali hodiny, ale bez většího nadšení.

Většina studentů se shodne na tom, že nejhorší je sednout a napsat zpětné vazby. Nicméně, maturita se pomalu blíží a myslím, že CAS už brzy skončí a já jsem se se svými aktivitami tak nějak včas chytla, takže bych už měla mít splněno. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sugr Sugr | E-mail | Web | 11. února 2016 v 18:12 | Reagovat

Tedy Terezko já tě obdivuji, tohle zvládnout!Ještě že mám obyčejnou maturitu za sebou! ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Ještě je tady Archiv článků. Tak proč odcházet? ;-)


Copyright text a foto Tereza Matoušová (C) 2007 - 2014