Zase esej

1. listopadu 2015 v 11:11 | Tereza Matoušová |  Studium
Zatímco my v Česku píšeme testy, v zahraničí se píší eseje, aby si učitelé prověřili, že studenti danému tématu rozumí opravdu do hloubky. 20% naší amturitní známky tak tvoří závěrečná esej, většinou o délce 6 - 12 stran, kterou je potřeba vypracovat asi z každého předmětu.A každým předmětem myslím matiku, fyziku, psychologii, film, literaturu, snad jen z němčiny ne, snad. Matematickou esej jsem dělal v minulém roce, s tím, že jsem její délku trošku přesáhla na 20 stran a asi tak 5500 slov. Celkem mi zabrala opravdu spoustu času, protože jsem se pořád nemohla dobrat správného výsledku (ten pocit, když si zašifrujete text a pak ho nemůžeme rozšifrovat), ale světe div se, nakonec jsem dostala plný počet bodů, což mi obrovsky zvedlo náladu a vlastně i sebedůvěru. Přeci jen, matika v angličtině...

Tyto eseje se jmenují Internal Assessment a v podstatě to znamená, že jsou hodnoceny učiteli z naší školy, ale část se jich stejně musí posílat i do zahraničí ke kontrole. Více o mezinárodní maturitě si přečtete na mém blogu zde.
Matematická esej už je dávno za mnou, ale v současné době jsem dokončovala také esej z psychlogie, která byla asi nejvíce stresující. Měla jsem limit 1500 slov a musel se mi do něj vejít úvod obsahující cíl mé studie, psychologický základ, informace o vzorovém experimentu a důvod, proč je ten můj experiment důležitý. V těle textu potom byly informace o designu a vzorku účastníků, o postupu celého měření, o tom co nám vyšlo za výsledky a potom dlouhá diskuze o výhodách a limitech mého experimentu, o tom, jak by se dal vylepšit, kde se může využít a konečně závěr. Takhle to možná zní celkem jednoduše, ale věřte, že těch věcí co se tam musí vejít je opravdu hodně a ze mě se pomalu stává profík na krácení dlouhých textů (třeba z cca 1900 slov na 1500). Otázkou je jestli ta úprava bude mít pozitivní vliv na mou známku, že.

Abych si ale jenom nestěžovala, tenhle projekt z psychologie byl super a já si jej moc užívala, protože jsme dostali vzorek 21 studentů ze školy a měly jsme si na základě jiného experimentu vytvořit svůj vlastní psychologický experiment. Ten náš byl o tom jak hudba poslouchání hudby během studia ovlivňuje paměť. Závěr? Jestli chcete mít lepší známky, přestaňte při učení poslouchat hudbu, i když je to třeba Vaše oblíbená hudba. Budete se tak lépe koncentrovat a výsledek by se měl dostavit. :)

Jakmile jsem odevzdala svou psychologickou esej, přišel "happy time," protože mi začaly desetidenní podzimní prázdniny (aaach). To bych ale nebyla já, abych úplně vypustila. Ono to ani nejde, pokud chci mít pak školu bez stresu. Do 17.prosince budu totiž muset odevzdat esej z TOK, esej z fyziky a esej z filmu, a do toho už budou nějaké maturitní zkoušky z literatury.

V tuhle chvíli jsem tedy ve gázi hledání tématu. Na TOK nám třeba zadává téma přímo IB, je to šest otázek ze kterých si my vybereme jednu a o té musíme napsat 1600 slov. Já si vybrala ""Without application in the world, the value of knowledge is greatly diminished." Consider this claim with respect to two areas of knowledge." V překladu něco jako: "Bez uplatnění v reálném světě je hodnota vědomostí velice snížená. Uvažujte o tomto tvrzení s ohledem na dvě oblasti vědění." Oblastmi vědění se rozumí například umění, matematika, přírodní a humanitní vědy, náboženství, atd... Já jsem si toto téma vybrala právě pro to, že proti sobě budu moct postavit dvě oblasti, které jdou naprosto naproti sobě a snad se mi podaří "myslet mimo krabici."

Druhou esejí je pak ta z fyziky. Já fyziku žeru, ale v tuhle chvíli je to opravdu boj. Vymyslet téma na matiku pro mě bylo hodně těžké a s tím samým se potýkám i teď. Jde totiž o to, že bych měla udělat nějaké měření závislosti jedné veličiny na druhé a mně se nechce dělat nudné věci alá gravitace, váha, třecí síla. Mnohem raději bych téma jako je astrofyzika nebo optika, kde ale celkem narážím na problém, že se mi bude dost těžko provádět měření. I tak to ale vidím na tu optiku, a ideálně něco s fotografováním. :)

No a do třetice všeho dobrého, projekt na film, který je úplně boží! Nejedná se totiž o esej ale o scénář dokumentárního filmu o délce 12 - 15 stran. To je super věc, ale jednou nevýhodou je to, že si zase musím vymyslet téma, které nějak souvisí s filmem a jako příklad uvést 4 filmy z minimálně dvou různých kultur (třeba USA, Japonsko, Německo). To téma si můžeme vybrat jakékoliv, třeba ženy ve filmu a pak jej musíme rozebrat z filmového hlediska, zaměřit se na jednu určitou věc, třeba osvětlení. Takže v tom dokumentu bych se měla zaobírat tím, jak jsou ženské hrdinky ve filmech zvýrazněny nebo ztvárněny za použití různých typů svícení (romantická bude mít asi jiný vzhled než nějaká drsňačka). Tohle je dost stručná ukázka a já si vlastně nejsem jistá, že jsem to dokázala dokonale vysvětlit. Já sama téma ještě nemám, ale snad brzy bude. :)

Čtěte také:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Ještě je tady Archiv článků. Tak proč odcházet? ;-)


Copyright text a foto Tereza Matoušová (C) 2007 - 2014