Bitva jménem Extended Essay

21. října 2015 v 10:45 | Tereza Matoušová |  Studium
Ahoj, ahoj, myslím, že je na čase se s Vámi čtenáři zase podělit o něco z tzv. IB Diploma programu. Jelikož jsem v říjnu odevzdávala hned dvě velké eseje, rozhodla jsem se dnes zaměřit na tu důležitější z nich, zvanou Extended Essay.


Extended Essay (EE) je esej o celkové délce maximálně 4000 slov (nelze přesáhnout) a v IB Diploma za tuto esej, společně s TOK esejí a prezentací (o těch vám řeknu něco později) můžete dostat maximálně 3 body (celkem 45 bodů v celém programu). 3 body tedy podle mě není zrovna moc na to, jak rozsáhlá tato práce je, ale co.

Extended Essay musí udělat každý student, téma i předmět si volí sám, ale podmínkou je, že tento předmět musí studovat. Já jsem měla vytoužené dělat EE z historie, ale jelikož studuji psychologii, tak mi tohle nejprve nebylo povoleno. NAŠTĚSTÍ! IB se teprve nedávno rozhodlo vytvořit nové téma tzv. World studies, v němž studenti mohou zkombinovat více předmětů pod podmínkou, že alespoň jeden z nich studují.

A tak jsem se přeci jen dočkala vytouženého tématu historie, které jsem spojila s psychologií a s tím, co jsem už delší dobu chtěla udělat - skanzeny. Ačkoliv můj původní plán byl celkem šílený, propojit historii a fyziku, nakonec to dopadlo takto a i tak mi má konzultantka během jednoho našeho setkání nad mou esejí oznámila, že jsem si na sebe upletla docela bič co se složitosti tématu týče. Inu... Pojem výzkumná práce jsem prostě vzala doslova.

Teď tedy k tématu. Cílem mé eseje bylo zjistit jaký vliv mají skanzeny na českou kulturní identitu. Whaaaat? V překladu do češtiny, když navštívíte skanzen, máte pak radši Česko než předtím, nebo je to naopak? Mojí tezí po celou dobu bylo, že skanzeny mají pozitivní přínos. 4000 slov je na výzkum dost málo, ale nakonec jsem se s tím celkem poprala a moje esej se skládala hned z několika částí jako byl například teoretický základ z psychologie - kultura, národní identita, atd. Také teoretický základ z historie (vývoj Česka od 18.století) a potom průzkum samotný.

Jelikož jsem dělala to téma "World studies," tedy něco jako Studie světa, musela jsem celou dobu přemýšlet o tom, jak by se mé téma dalo praktikovat nejen v místním měřítku, ale také v globálním. V podstatě šlo o to vysvětlit, proč si myslím, že je důležité zachovávat kulturu a tradice určitého národa (Česka) a uvést příklady ze světa. Takže jsem mluvila o věcech jako je migrace a Irsko vs. Anglie. Můj plán byl udělat průzkum nejen v českém ale také ve švédském skanzenu, což jsem si nakonec rozmyslela, protože ta esej byla zkrátka krátka a nevešlo by se to.

Průzkum byl asi "nejhustější" část celého projektu. Už teď vím, jak by se dal vylepšit, prodloužit, upravit, ale znovu říkám, že 4000 slov je prostě málo. Vše to probíhalo tak, že jsem si vytvořila dotazník s asi 7 nebo 8 otázkami, které Vám teď bohužel nemohu ukázat, protože by hodnotitelům mé eseje při kontrole pravosti vyskočilo, že jsem to zkopírovala z tohoto blogu a mně se nechce nic vysvětlovat. :D

Dotazník jsem poté umístila do skanzenu v České republice a chodila jsem tam i na akce zvané "Dny řemesel." Celkem jsem během jara tohoto roku sesbírala asi 40 dotazníků, což není zrovna hodně v porovnání s letní akcí, kam dorazilo 2500 návštěvníků, ale i těch 40 mi dalo celkem zabrat v rozboru.

Ve fázi "mám spoustu vyplněných dotazníků" jsem se totiž dostala do krize, kdy jsem prostě nevěděla jak je vyhodnotit. Naštěstí se mi nakonec podařilo z toho vymotat, jelikož se brzy ukázalo, že většina odpovědí spadala do jedné z kategorií jako například "kultura" nebo "zábava," atd... Když se mi tedy podařilo dát každé odpovědi u každé otázky kategorii, mohla jsem začít počítat a světe div se, každá otázka měla určité množství odpovědí na kategorii, které se po rozložení do další tabulky daly dát do grafu. Po mnoha a mnoha hodinách boje, kdy můj mozek už opravdu odumíral únavou, jsem tak konečně našla souvislost mezi odpověďmi na mou otázkou, která se přede mnou jasně rýsovala v grafu a co víc, dávalo to smysl.

Jelikož Vám teď nemohu ukázat ani tu hrůznou Excelovskou tabulku plnou barev a dlouhou asi kilometr, slíbím Vám, že Vám ji ukáži hned jak to půjde, a nyní Vám alespoň řeknu něco o výsledcích.

Celý závěr mé eseje je takový, že skanzeny roli na českou identitu mají. Všichni účastníci uvedli, že jsou vlastenci (což jsem později rozebrala jako ne úplně správně položenou otázku. Kdo by také přiznal, že není vlastenec?) a že jim nepřijde, že by skanzeny nějak extra napomohli jejich lásce k Česku, ale světe div se, jakmile byli požádáni o rozšíření svých odpovědí, spousta z nich jmenovala kulturní přínosy skanzenů, stejně tak jejich historickou zajímavost, zachovávání tradic, no a ztotožňování se s národem (identita).

Celkem vzato, z teoretického základu vyplynulo, že Česká republika je kulturní národ, tedy, že si Češi cení kultury a historie mnohem více než třeba politiky. Většina účastníků o těchto věcech mluvila v pozitivním slova smyslu a já jsem tak svou práci uzavřela tím, že skanzeny musí mít pozitivní vliv na naši kulturní identitu. Ufff. I když mám ze své eseje radost, už teď si myslím, že má prostě spoustu chyb, malý vzorek, málo dat a tak, ale na středoškolský projekt to asi stačí, vzhledem k tomu, že jsem si to vlastně udělala mnohem složitější než jsem musela (nikdo jiný takový průzkum nebo třeba experiment v psychologii myslím nedělal).

Data na závěr:
Délka dotazování: asi 4 měsíce
Celková práce na eseji: Asi tak několik dní v kuse když to všechno sečtu
Délka: Něco kolem 3800 slov
Počet stran A4: asi tak 32
Počet chvil, kdy jsem byla fakt pyšná: 2
Kolikrát jsem se to rozhodla celé přepsat: 1x po letních prázdninách (a ano, přepsala jsem to)

Inu, možná teď máte spoustu dotazů ohledně EE a celého toho mého kolotoče, takže mi je klidně napiště do komentářů a já se Vám pokusím odpovědět nějak srozumitelněji. Tahle esej je zkrátka něco jako menší bakalářka, je míněna, abychom si zkusili jaké to bude na vysoké škole a myslím, že pro mě samotnou to byl obrovský posun dopředu, jazykově, myšlenkově, vědecky.

Čtěte také: Mezinárodní maturita

Tereza Matoušová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Ještě je tady Archiv článků. Tak proč odcházet? ;-)


Copyright text a foto Tereza Matoušová (C) 2007 - 2014