Stipendium do ciziny už na střední?

12. srpna 2015 v 15:16 | Tereza Matoušová |  Studium
Chtěli byste jednou na vysoké vycestovat za studiem někam do zahraničí? A napadlo vás někdy, že je to možné už na střední škole?Cena studia na zahraniční škole není zrovna laciná záležitost, co si budeme povídat. V současné době už ale je možné získat řadu stipendií na studium v USA, Anglii ale i v zemích, které by vás asi ani jinak nenapadly. Já jsem se o této možnosti dozvěděla ve druháku, tedy v době, kdy byla v plném proudu právě výběrová řízení pro můj ročník. Kvůli tomu, že jsem toho o studiu v zahraničí v té době ještě moc nevěděla, jsem jich pár prošvihla a jedno zkazila. Nakonec to ale dobře dopadlo a i když nejsem v cizině, jsem v Česku na mezinárodní škole, studuji v angličtině a užívám si to. Pokud vás však láká představa vycestovat, mám pro vás pár tipů na to jak a kde získat stipendium.

United World College, zkráceně UWC je společenství několika škol, které se neustále rozrůstá. Výběrové řízení na UWC probíhá na ZAČÁTKU DRUHÉHO ROČNÍKU středních škol a studenti poté studují dvouletý program tzv. IB Diploma (o tom si můžete přečíst v mém dalším článku) - mezinárodní maturitu. UWC je úžasné tím, že se školy nachází v Itálii, Norsku, USA, Kanadě, Africe, Asii, Nizozemí, Německu, Arménii, atd,. a studují na nich studenti z více jak sto zemí světa. UWC v Česku ročně vybírá několik stipendistů, kteří poté půjdou studovat do zahraničí. Já jsem při výběrovém řízení postoupila do druhého kola a pro mne osobně to byl úžasný zážitek už tím, kolik jsem potkala skvělých lidí s podobnými zájmy - v podstatě hned jsme si mohli povídat o jakémkoliv tématu.

Open Society fund také nabízí stipendia, ročně kolem 12. Studenti poté cestují do USA či Anglie. Toto stipendium, pokud se nepletu, je jednoleté, ale je možné, že pokud se na škole dobře uchytíte a poptáte, nechají vás tam dostudovat. Z toho důvodu také doporučuji tento blog, kde je spousta bezvadných tipů i pro ty, kteří sice stipendium v Česku nedostali, ale chtějí to zkusit na vlastní pěst. Důležité je začít v čas hledat.

AFS je společnost nabízející placené studium v zahraničí (ostatně takových najdete hodně), každý rok však také nabízí několik stipendií, většinou na 3 nebo 6 měsíční studium. I to stojí za pokus, protože studiem na zahraniční škole získáte skvělé zkušenosti.

Toto jsou tři hlavní zdroje ze kterých jsem čerpala informace já, další informace a rady o možnostech jak získat stipendium v cizině najdete na stránkách /www.fulbright.cz a již dříve zmíněných www.studujemevusa.cz.

Nyní bych ráda přešla ještě k jedné možnosti "zahraničního studia." Tou je studium na mezinárodní škole přímo tady v Česku. Pravda, není to to samé jako být v Americe, na americké škole, ale přesto se setkáte s lidmi z mnoha odlišných kultur a rozhodně se vám rozšíří možnosti cestovat a studovat v cizině na vysoké škole.

V Česku existuje hned několik mezinárodních škol, nebo škol nabízejících studium v angličtině. Nejjednodušší pro vás bude najít si školy, které učí tzv. IB Diploma Programme - Zde je seznam škol. V Česku je takových škol devět a patří mezi ně například i Open Gate, kde jsou sponzorovaná stipendia z Kellnerovy nadace. Tři školy jsou potom mezinárodní (internationa), to znamená, že tam opravdu chodí studenti i z jiných zemí a tyto školy většinou také nabízí stipendium. Jen je důležité pročíst si jejich stránky (stipendia jsou většinou v kolonce admissions nebo u tuiton fees) a pravidla pro získání stipendia (věk a zda je stipendium 100% a nebo vám například "jen" sleví na školném).

Je mi jasné, že tento článek je opravdu hodně stručný, ale myslím si, že jsem vám poskytla ty nejdůležitější informace a tipy, za které bych já v době, kdy jsem hledala možnosti studia, dala nevím co.

Stipendia na střední se většinou nabízí na čtyři nebo na dva roky. Výběrové řízení se tedy koná buďto pro žáky devátých tříd nebo pro žáky druhých ročníků středních škol. Každá škola to má jinak, ale doporučuji vám začít hledat co nejdříve. Stipendia se většinou vyhlašují začátkem školního roku a mají více výběrových kol, během kterých si projdete pohovory v češtině, angličtině nebo máte za úkol napsat esej. Všechno to záleží na tom, kdo zrovna vybírá. Také je důležité dodat, že pokud vám bude stipendium nabídnuto, opravdu pečlivě si to ještě jednou promyslete. Opravdu chcete na celý rok odjet? A především si propočítejte náklady. Pokrývá stipendium 100% studia? Je v zahraničí zajištěno ubytování (většinou ano), a co letenky?
Máte nějaké dotazy ke studiu v zahraničí? Láká vás možnost studia v cizině? Nebojte se mi napsat své komentáře!

Tereza Matoušová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Ještě je tady Archiv článků. Tak proč odcházet? ;-)


Copyright text a foto Tereza Matoušová (C) 2007 - 2014