Mezinárodní maturita, část druhá

25. srpna 2015 v 20:48 | Tereza Matoušová |  Studium
Uznejte sami, maturovali by jste dobrovolně ze šesti předmětů? Ne? A co takhle ještě něco přidat?

Součástí IB diploma maturity je také předmět zvaný TOK (Theory of Knowledge), česky asi nejlépe vystihující název teorie poznání. Jde o předmět, během kterého se studenti dozví mnoho o teorii vědění, jeho základním kamenem je otázka: "How do we know?" (Jak víme?) a obsahuje mnoho odlišných druhů pohledů - etika, jazyk, rozhodování, umění, cítění, matematika, vědy. Když někomu vysvětluji jak TOK funguje, používám nejraději ukázku z jedné z našich hodin - vlakový problém.

Představte si, že stojíte na ulici u přehazovače kolejí. Na jedněch kolejích je 5 dělníků, kteří je právě opravují a na druhých kolejích je jen 1. K oné pětici nevinných lidí se řítí vlak s poškozenými brzdami a vy jste jediný člověk, který je může zachránit tím, že přehodíte vlak na druhou kolej, čímž ale zabijete onoho jednoho nevinného člověka. Jaké rozhodnutí je správné?

Obrázek jsem si dovolila vypůjčit z: www.relativelyinteresting.com/


A o tom je TOK, o uvědomění si, že nic není tak jednoduché jak se zdá a že nic vlastně nemůžeme vědět jistě. TOK je jednoletý kurz, na jehož konci studenti dělají deseti minutovou prezentaci na jimi vybrané téma a píší esej na danou otázku o délce 1600 slov. IB Diploma každý rok celosvětově vydává 6 otázek, z nichž si studenti mohou (vlastně musí) vybrat a onu esej napsat. Mě to čeká už tohle září/říjen.

Extended Essay (EE) - ó ano, na tu jsem se těšila, doopravdy. Extended esej je závěrečná práce o délce 4000 slov. Student si zvolí předmět který studuje a vybere si téma, které by rád zpracovat, zkrátka taková seminárka v angličtině. Já jsem měla v plánu dělal EE z dějepisu, což mi samozřejmě nebylo dovoleno, protože mám psychologii. Nakonec mi tedy byl nabídnut předmět zvaný "Světové studie," v němž jsem mohla spojit psychologii a dějepis dohromady. Jako téma jsem si vybrala přínos skanzenů na českou národní identitu a součástí celé práce byl (totiž je) kromě hledání informací v knihách, také průzkum veřejnosti.

Jako zlatou třešničku na dortu tu pro vás mám dnes ještě jednu, poslední zkratku. Jedná se o takzvané CAS, tedy creativity, action, service (kreativita, akce, servis). Každý student by měl během dvou let nasbírat alespoň 50 hodin za kreativitu, 50 za sport a 50 za dobrovolnictví. Celkem je to 150 hodin za dva roky a člověk si řekne, že to nic není, ale představte si, že do toho máte všechny výše uvedené předměty. Samotné aktivity je pak potřeba dělat jako součást nějaké větší skupiny - já si například nemohu jen tak napsat hodiny za to, že jsem šla v Tatrách na výšlap. To mohu pouze v případě, že jsem tam šla například s turistickým oddílem jehož jsem členem. Dobrovolnické hodiny zase studenti získávají například za sběr starého oblečení, vydělávání peněz a následný nákup jídla, které věnují bezdomovcům. Nepříklad.

Na závěr už vám vysvětlím jen to, jak se to celé hodnotí. Úplně zapomeňte na český systém známkování 1 - 5. V IB diploma dostáváte za každý ze šesti předmětů známku od 1 do 7 a sedmička je samozřejmě ta nejlepší možná známka. Celkem tedy můžete získat 42 bodů a 3 body navíc za předmět TOK a Extended Essay. To je dohromady 45 bodů. Pokud dosáhnete určitého počtu bodů, můžou vás rovnou přijmout na univerzitu bez zkoušek. Cambridge například požaduje skóre 40 až 41 bodů a 7, 7, 6 by mělo být za HL předměty. Kdybych tedy chtěla jít na Cambridge studovat fyziku, mají tam podmínku, že můj HL předmět musí být matematika a fyzika a že z nich musím mít ony známky 7, 7 nebo 6. Cambridge je samozřejmě dost vysoká liga, takže ještě pro srovnání, některé university požadují třeba jen 32 bodů.

Tereza Matoušová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Luci Luci | E-mail | Web | 27. srpna 2015 v 21:02 | Reagovat

Ráda se něco nového dozvídám :) ten první předmět ke vážně zajímavý a máš pravdu - je těžké se rozhodnout.... vybrat a tak... psaní esejí - taková celkem klasika :) ten poslední předmět je ale taky velmi zajímavý - vede zase lidi k něčemu jinému, než sezení doma a šprtání - což vlastně mi přijde celá vaše škola - šprtání, ale i něco jiného, což je super :))

2 Intuice Intuice | E-mail | Web | 18. listopadu 2015 v 15:38 | Reagovat

Maturovala jsem z 5 předmětů a stačilo. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Ještě je tady Archiv článků. Tak proč odcházet? ;-)


Copyright text a foto Tereza Matoušová (C) 2007 - 2014