10 vlastností, které kosmonauti (ne)smí postrádat

16. dubna 2014 v 18:06 | Tereza Matoušová |  fejetony
Chcete letět do vesmíru? Pak si přečtěte tento seznam vlastností, které by vám (ne)měly chybět.

10 vlastností, které kosmonauti (ne)smí postrádat

  1. Smysl pro humor - Kdo se směje poslední, ten se směje nejlíp. A umřít ve vesmíru se smíchem je lepší, než s křikem. Všichni si vás pak zapamatují jako hrdinu.
  2. Pud sebezáchovy - Pokud nějaký máte, tak běžte na hřbitov a zakopejte ho někam hodně hluboko. Tahle práce je riziková a když letíte do vesmíru, může se stát spousta totálně neředvídatelných věcí. Opět však platí, že můžete umřít jako hrdina.
  3. Vztah k vesmíru - Mějte rádi naší planetu, soustavu, galaxii, no prostě všechno, co vypadá kosmicky. Jestli chcete letět do vesmíru, musíte vědět, jak to tam chodí.
  4. Zodpovědnost - Dokázali jste uhlídat mladšího sourozence, aniž by přišel k újmě na zdraví? Tak to jste na dobré cestě. Na Mezinárodní vesmírné stanici (dále ISS) je toho na práci sice o trošku, trošičku více, ale to je detail, který se zahladí přísným výcvikem.
  5. Dochvilnost - Zkuste si přijít pozdě na start rakety.
  6. Všeználek - Jste-li zubař, chirurg, astronom, fyzik, biolog, botanik, prostě všechno v jednom, jste naprostý ideál. Ve vesmíru se dá zkoumat úplně všechno, takže čím víc víte, tím užitečnější budete zátěží pro nosnou raketu.
  7. Miss Space - Na ISS je šatní modul, v němž najdete úplně všechno. Večerní a společenské róby, džíny, trička, čepice a šály do zimy, plavky na léto... Také musíte být děsně sexy a vonět, aby si případní mimozemšťané mysleli, že my pozemšťané jsme tak krásní, že je škoda nás zničit bez hlubšího prozkoumání. Jinak ale stačí, když budete vypadat jako člověk.
  8. Strach z výšek - to dost úzce souvisí s pudem sebezáchovy. Na všechny fóbie by jste měli zapomenout, zvláště pak na strach z létání a z výšek tak závratných, že se vám z nich podlamují kolena. Myslete na to, že ve vesmíru není nahoře ani dole. Nikdo nestojí o hysterické kosmonauty, poletující po kabině. Takže pamatujte: Nepropadejte panice.
  9. Trpělivost - Zpáteční letenka dříve jak za půl roku neexistuje. Smůla. Od teď vás čeká šest měsíců plných dřiny, během nichž vám atrofují všechny svaly v těle. Navíc budete neustále pod dohledem nejen svých "spolubydlících," s nimiž to zkrátka musíte vydržet. Bude to brutální, ale zato legendární.
  10. Nejistota - Nejste si jistí, zda se pro vás toto povolání hodí? Zkuste si projít testy na expedicemars.eu a třeba se dostanete až do výcvikového střediska, kde si vyzkoušíte stav beztíže a mnoho dalšího, včetně simulovaného letu do vesmíru. Já už to zkusila.


A na závěr jedno video. :-)

Tereza Matoušová

Modul k vesmírné stanici
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Vilém Dojiva Vilém Dojiva | 16. dubna 2014 v 20:29 | Reagovat

jo, fajn, akorát hysterické je s tvrdým y ;)

2 The Wall The Wall | E-mail | Web | 16. dubna 2014 v 20:33 | Reagovat

Do vesmíru touží prakticky jen lidé, kteří neví, co by je čekalo za tělesnou a psychologickou přípravu. V dnešní době je zřejmě lepší sedět doma u dokumentů o vesmíru a louskat buráky.

3 Terka Terka | Web | 18. dubna 2014 v 15:30 | Reagovat

[1]: Jéje, chybička se vloudila. Jdu to opravit a díky za postřeh. :)

[2]: S tím nesouhlasím. Lidé, kteří to myslí opravdu vážně, dříve nebo později zjistí, jaký výcvik musí podstoupit. Pak jim tato touha buď zůstane a nebo ne.

4 Eliška Eliška | E-mail | 16. srpna 2014 v 14:08 | Reagovat

Já si taky myslím, že lidé, kteří chtějí letět do vesmíru a myslí to vážně, tak se nebojí a podstoupí to. Pokud tedy opravdu chtějí letět :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Ještě je tady Archiv článků. Tak proč odcházet? ;-)


Copyright text a foto Tereza Matoušová (C) 2007 - 2014