KONY 2012

22. května 2012 v 17:59 | Tereza Matoušová |  Články o světě kolem nás,...
Začátkem letošního roku na sebe upozornila organizace Invisible Children (Neviditelné děti), když vypustila do vod internetu propagační video ke kampani KONY 2012. Jen během prvních tří dnů vidělo půl hodinové video asi sedmdesát milionů lidí a po celém světě vyvolalo vlnu ohlasů.

Cílem organizace je dopadení Josepha Konyho, který před 26 roky vyhlásil v Ugandě válku. Joseph Kony je křesťan a vůdce Armády božího odporu. Možná si teď říkáte, co je na takové armádě zvláštního, že způsobila takový ohlas?

Když děti unášejí děti

Kony chtěl vládnout podle desatera přikázání. Za vojáky do své "boží armády" si však zvolil děti... Že to nejde? Kdo by chtěl zabíjet děti? Kony vyšle svou dětskou armádu do vesnice. Tu většinou vypálí a odvedou z ní děti. Zatímco chlapci pak pokračuji ve vražedných výpravách, dívky často končí jako manželky či otrokyně velitelů.
Když se unesené děti snažily utéct, ostatní je musely zabít. Na rychle se rozšiřující dětskou armádu žádná jiná údajně neměla. (Kdo by chtěl zabíjet děti?) Válka se rozšířila již do Konga a Středoafrické republiky. Jen málo dětem se podařilo utéct.Podle někoho je však projekt KONY 2012 pouhá propaganda a manipulace s lidmi.

"Problém spočívá v tom, že v Africe operují stovky hrdlořezů, ale jen Josephu Konymu se dostalo řízené detonace mediálních sazí; mnoho pokryteckých politiků a aktivistických hollywoodských hvězd najednou objevilo trpící Uganďany a jejich zemi na mapě. Tito lidé rozhořčeně volají do zbraně proti brutálnímu africkému válečníkovi se zvukomalebným a snadno zapamatovatelným příjmením. Poselství snímku vyznívá tak, že existuje jen jediná síla na světě, která je schopna vypálit zhoubné černé býlí, a tou je strýček Sam..." Úryvek z www.blisty.cz/

Je však důležité si uvědomit, že nutí děti, aby zabíjely děti, sourozence, rodiče a že má na svědomí tisíce lidských životů. Pozitivní je, že novináři začali tak rychle upozorňovat i na další takové lidi a tak se jim vpodstatě dostává daleko více pozornosti než dříve.
Před zhruba 14 dny se v novinách objevila zpráva, že byl dopaden jeden z Konyho nejbližších podřízených. Je to pravda? Promluví?
Možná jste neshlédli video až do konce, možná vám také přijde jako pouhá manipulace, třeba se situace zlepší sama od sebe a za pár měsíců zkrátka všichni zapomenou...

  1. Co si myslíte o projektu KONY 2012?
  2. Podpořili by jste jej?
  3. Co se vám na tom "líbí" a co naopak ne?
  4. Je to pouhá snaha o medializaci?
  5. Měl by to někdo řešit? Kdo?
Tereza Matoušová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 22. května 2012 v 18:35 | Reagovat

Viděla jsem i další dobré video, co tenhle projekt docela kritizuje a v něčem souhlasím s jedním, v něčem s druhým. Ono nic není jednoznačné, nic není úplně tak jak to říká a samozřejmě se snaží manipulovat. A samozřejmě existuje strašná spousta lidí co terorizuje a zneužívá dospělé i děti a když jsem se dívala na žebříček deset nejhledanějších zločinců světa, neznala jsem jméno ani jednoho, takže asi tak.

2 Alisa Alisa | Web | 22. května 2012 v 18:55 | Reagovat

Hmm, ja osobne si myslím, že je to z časti "mediálna fraška" .

[1]: A s týmto súhlasím . 10 najhľadanejších zločincov sveta ma fakt prekvapilo .

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Ještě je tady Archiv článků. Tak proč odcházet? ;-)


Copyright text a foto Tereza Matoušová (C) 2007 - 2014