Konec světa nebude (2012) #1

13. května 2012 v 15:42 | Tereza Matoušová |  Zamyšlení

Konec světa nebude (2012)V roce 2010 jsem psala článek o tom, z jakých důvodů by mohl nastat konec světa. Od té doby mi přišlo několik emailů především od dětí, které se o tom dozvěděly a teď mají strach. Pro všechny, kteří si nejsou jisti jsem se proto rozhodla napsat sérii článků v nichž postupně rozeberu důvody, proč konec světa v tomto roce nebude...

1. Je to "jenom" kalendář


Mayové byli velmi vyspělá civilizace a ve svém kalendáři dokázali předpovědět mnohé. Konec jedné etapy, konec druhé etapy, i letos by nás možná měl čekat konec jedné velké etapy. Mnoho vědců však již upozornilo na malý detail. Monument 6, končící datem 21.12. 2012 je pouze jeden, žádný z jiných Mayských kalendářů v roce 2012 nekončí.
Otázkou zůstává, proč kalendář nepokračuje dál? Možná je to chyba zápisu, či spíše chyba překladu. Podle některých vědců totiž kalendář nevěští budoucnost, nýbrž ukazuje minulost.
Jeden jediný monument zkrátka nutně neznamená konec světa. Pro média je to však velký trhák a není tedy vůbec na škodu to pořádně zdramatizovat a vyděsit veřejnost, která bude chtít vědět další a další informace, takže na tom mohou média, filmaři ale i nejrůznější prapodivné firmy vydělají.

Oblíbený internetový žertík o Mayském kalendáři

Že vám přesto přijde podivné, že zrovna ten jeden kalendář letos končí a že se letos prostě něco stane? Čtěte dále, společně si rozebereme způsoby, jak by mohlo lidstvo zaniknout.

2. Globální oteplování - potopa

Jedním z nejvíce diskutovaných témat poslední doby je globální oteplování, tání ledovců a následné zvyšování hladiny moří.
Proč k tomu vůbec dochází? Od počátků průmyslové revoluce se zvýšila naše produkce plynů a kácení lesů, které jsou tím nejvýznamnějším zdrojem kyslíku. Lidé se v podstatě předběhli v myšlení, nejprve vytvořili stroj a teprve potom začali přemýšlet, jaké to bude mít následky.
Bohužel došlo ke zvýšení produkce skleníkových plynů, které nejsou přírozené a tak nám škodí daleko více - oxidu uhličitého (CO2), methanu (CH4),... Ty vytvořily jakousi vrstvu obklopující naší planetu.
Teplo ze Slunce pronikne do atmosféry, odrazí se od zemského povrchu, ale místo toho, aby pokračovalo dále do vesmíru, se opět odrazí od skleníkových plynů a vrací se k Zemi, takže nakonec zůstává v naší atmosféře.
Funguje to podobně jako ve skleníku, proto skleníkový efekt. Dochází ke zvyšování teploty a ta způsobuje tání ledovců. To, že bílé čepičky na pólech opravdu mizí, lze pozorovat na satelitních snímcích.

Zalednění S. pólu v roce 1990
Zalednění S. pólu v roce 1999
Úbytek ledovce (bílá barva)


Ještě před pár roky předpovídali, že dojde k opravdu masivnímu tání a zaplavování pevniny. Nakonec se však ukázalo, že situace ještě není tak hrozná.
Velká potopa ve stylu "pevnina nikde" nás letos tedy nečeká.
To ovšem neznamená, že k tomu jednou nedojde, vzhledem k tomu, jak nešetrně lidé zachází se Zemí nám tu pravděpodobně jednou bude opravdu velké horko a zmizí mnoho ostrovů a všechna pobřeží budou zaplavena, což způsobí velké vlny emigrací, nedostatek potravy, málo místa pro život,...

  • Zajímavost: Ukázkou toho, co může takový skleníkový efekt způsobit by nám měla být planeta Venuše, v pořadí druhá od Slunce. Kdysi vědci odhadovali, že by mohla být vhodnou planetou pro život. Její atmosféra však obsahuje extrémní množství oxidu uhličitého, což způsobuje skleníkový efekt a povrchová teplota planety neklesá pod 400°C!
Co myslíte, přežili bychom my lidé na takové planetě?
Fotografie Venuše ze stránek http://www.nasa.gov


3. Přelidnění

V roce 1800 n.l. žila na planetě Zemi zhruba miliarda lidí. V roce 1974 to byly již čtyři miliardy. Začátkem letošního roku jsme přesáhli hranici sedmi miliard. Byla to velká novinářská pecka, kde kdo to možná i oslavil.
Více jak jedna polovina lidí žije v Asii a většina z nich poté žije v buďto v Číně nebo v Indii. Další miliarda žije v Africe. Zbylé 2,2 miliardy lidí se nachází v Evropě, Jižní a Severní Americe a Austrálii.
V roce 2024 nás tady bude osm miliard a nejvíce lidí bude v Indii. Již dnes tam však žije většina obyvatel o hladu na velmi malém prostoru, v silně znečištěném prostředí a atmosféře zamořené plyny. Co to bude znamenat v budoucnosti? Rozsáhlé migrace za prací a za potravou.
Po konci druhé světové války se spojenectví mezi Amerikou a Ruskem rozpadlo. Došlo k rozdělení Německa na Východní a Západní. Stejně byl rozdělen i Berlín. Lidé z východu však často utíkali na západ, kde se v té době měli podstatně lépe.
To se ovšem nelíbilo státům Varšavské smlouvy (Rusko, Bulharsko, Maďarsko, Albánie, ke státům Varšavské smlouvy patřila i ČSSR) a tak byla 13. srpna 1961 postavena Berlínská zeď. Svět se rozdělil na východní a západní. Kdokoliv se i přesto pokusil uprchnout z východu na západ, byl krutě potrestán.
Období napětí mezi USA a Ruskem se nazývá studenou válkou a svět byl v té době nejblíže třetí světové válce!
Přeneste si nyní situaci emigrací z Indie, Číny či Afriky (převážně) do Evropy. Jak dlouho si myslíte, že budou evropané souhlasit s návalem milionů lidí z rozvojových zemí? A myslíte si, že budou v Číně či Indii tolerovat neustálé útěky? Možná, že to jednou bude zase reálná hrozba války.
Přelidnění je pro nás největší hrozbou. Čím více je lidí, tím větší mají spotřebu surovin a materiálů, tím více pak produkují odpadky a skleníkové plyny. Jenže životní prostor, dýchatelný kyslík, dostatek vody a potravin tu pro nás navěky nebudou.
A jednou toho bude tak málo, že vypukne válka o vodu nebo o zrnko pšenice. Ani to nás ale v letošním roce nečeká.

Jak můžeme vyřešit situaci přelidnění? Nejdůležitější je šířit osvětu i do těch nejzápadnějších koutů světa. V Africe či Indii je mnoho lidí, kteří neumí číst ani psát, natož aby věděli, kde se berou děti. Není tedy divu, že tam pak připadnou třeba čtyři děti na jednu ženu. Právě sem musíme upnout své zraky a vyslat jasné varování: Tolik lidí Země neuživí.


4. Hvězda, co zničí Zemi


Slunce vzniklo asi před 4,5 miliardami let. Je to jediná hvězda Sluneční soustavy.
  • Zajímavost: Druhá nejbližší hvězda je Proxima Centaury, která je od nás vzdálena čtyři světelné roky.
Možná vám to bude připadat neuvěřitelné, ale Slunce je pro lidstvo tou vůbec nejmenší hrozbou. V poslední době dochází na jeho povrchu k silným erupcím, které mohou ochromit například vysílače, atd., ale rozhodně by nás to nemělo vyhubit.
Budoucnost naší nejbližší hvězdy je ještě dlouhá. Slunce bude takové, jak ho známe dnes ještě dalších pět miliard let. Poté však spotřebuje své zásoby vodíku a stane se z něj červený obr. Bude asi třikrát větší, než je dnes a pohltí i naší planetu Zemi. Jeho jádro se stane bílým trpaslíkem a po více jak sto miliardách let nakonec zcela vyhasne a změní se v černého trpaslíka.
V té době zde však již lidstvo zřejmě vůbec nebude.

Fotografie solární bouře ze stránek http://www.nasa.gov

Může se Slunce změnit v černou díru? To se dozvíte v příštím článku, v němž se budu zabývat "Vesmírnými pohromami", ozonovou dírou, kácením lesů a srážkou Země s cizím tělesem.


Zdroje fotografií: http://www.nasa.gov/, wikipedia

Tereza Matoušová
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa


Komentáře

1 Brunett Brunett | Web | 13. května 2012 v 16:17 | Reagovat

Abych řekla pravdu, mám ráda katastrofické filmy( třeba včera na Primě Proroctví), a taky se potom pěkně bojím. Je hodně důvodů, proč by konec světa mohl být, a proč by být nemohl. Podle mě máš v tom co tady píšeš pravdu.
Kdyby bylo globální oteplování nějak žhavé, tak by venku teď nebylo tohle počasí. S tou migrací lidí si myslím, bude čím dál tím větší problém. Indie a Čína jsou přelidněné, a kde je hodně lidí, málo vody a potravin vznikají choroby. A jakmile začnou emigrovat, počet obyvatel na planetě se kvůli nemocem o pár tisíc zmenší. Lidé se dřív zničí sami, než to stihne příroda.
Těším se na ten další článek :)

2 nixmi nixmi | Web | 13. května 2012 v 16:20 | Reagovat

Pěkný článek, ve kterém jsou shrnuty základní možné příčiny konce světa.
Skleníkového efektu se zatím moc nebojím a přelidnění také ne. Je mi totiž jasné, že už se takovéhleho konce světa nejspíše nedožiji.   Samozřejmě mi záleží na životě dalších generací, ale já sama s těmihle problémy asi těžko něco udělám.
A na konec světa spojený s koncem Mayského kalendáře mám už také dávno svůj názor, a to takový, že jednou prostě musí všechno skončit, takže jednou ten kalendář také musel skončit. Harry Potter byl také po mnoha letech dopsán, stejně tak byl dopsán i kalendář.
Tvůj článek mě opět zase donutil se nad danými problémy zamyslet. Takže vážně dobře napsané :)

3 Terka Terka | E-mail | Web | 13. května 2012 v 16:23 | Reagovat

[1]: Proroctví jsem chtěla vidět. Já zase katastrofické filmy moc nemusím, jako malá jsem se po nich opravdu hodně bála :D Tohle počasí by vlastně mohlo být i důsledkem globálního oteplování, ale kdyby měl být ten konec světa letos, tak už by jsme se tady teď pekli... :-)
Děkuji za komentář :-)

4 MaiQa MaiQa | Web | 13. května 2012 v 17:12 | Reagovat

Stane se co se stát má. :D
Já sama tyto články přímo vyhledávám, protože mě to opravdu hodně zajímá a ty různé názory a teorie to je moje. :D
Já například někde četla, že tento rok by mělo dojít k přepólování Země a že možná to má znamenat ten "konec světa".
Nebo taky, že by se lidstvo mělo dostat na další duchovní úroveň. Že by se z nás měli stát andělské bytosti. :)
Kdo ví, ale tak jako tak, nechám se překvapit. Možná ten konec světa opravdu přijde, ale ruku na srdce, tolik takových zpráv jsme za posledních pár let slyšeli?

5 Alfa vlčica Alfa vlčica | Web | 13. května 2012 v 18:00 | Reagovat

Ja to viem tak, že jeden cisár zaviedol priestupný rok, čiže koniec sveta mal už byť v 2011 :D

6 fredy... fredy... | Web | 13. května 2012 v 19:21 | Reagovat

Dost dobře sepsaný a srozumitelný článek. Tohle téma mě dost zajímá, potažmo i různé záhady z historie lidstva, mimozemské civilizace atd...  Já osobně tomu moc nevřím, že se letos nějaký konec světa bude konat, ale všechno jednou zkončí, dřív nebo později. Nicméně co se týče např. přelidnění, to je reálná hrozba, ale vlastně pořád se různě po světě válčí,
přičemž umírají lidé, a nevěřím tomu, že dvě světové války v minulém století byly poslední. Co se týká globálního oteplování, masivní zatopení nás taky v dohledné době určitě nečeká. Takže i když se situace pomalu ale jistě zhoršuje my jsme na tom ještě relativně dobře, budoucí generace na tom ovšem budou hůře. Je také ale možné, že se  někdy v dalé budoucnosti najde planeta, která by byla obyvatelná, i když je to zatím pouze součástí sci-fi filmů.
Toť můj vyčerpávající názor a těším se na další články ;-)

7 AndyOnbekend AndyOnbekend | Web | 31. července 2012 v 14:12 | Reagovat

zajímavý, jsem vůbec strašně zvědavá, co se bude dít dál. Strašně ráda bych po smrti byla duch a sledovala vývoj lidstva a naší planety..
Ale něco ti pošlu, podívej se na to, je to sice dlouhý video, ale rozhodně zajímavý. Probudilo mojí zvědavost ještě mnohem víc ať je to hloupost, nebo ne :-)
http://youtu.be/gl27od638xE
je to hodinovej dokument, převážně o kruzích v obilí, ale ve finále to má spojitost i s tim 2012, prostě mi to přišlo strašně zajímavý :-)

8 affordable bridesmaid dresses affordable bridesmaid dresses | E-mail | Web | 10. ledna 2013 v 7:59 | Reagovat

n most cases I don't make comments on blogs, but I want to say that this article really inspired me to do so. Really nice info
http://www.elsedress.org

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Ještě je tady Archiv článků. Tak proč odcházet? ;-)


Copyright text a foto Tereza Matoušová (C) 2007 - 2014