Mezinárodní blog? No problem!

18. července 2011 v 17:01 | Tereza Matoušová |  Všehochuť

Toto je jedno z témat, která hodlám zařadit do časopisu. Budu tam představovat nejrůznější blogerské komunity ve světě a s trochou štěstí bych ráda uspořádala jakési "přátelení" blogů ve všech známém stylu SB, ovšem tady už by to bylo něco jiného, protože by jste komunikovali třeba se Švédskou blogerkou.
Ale hezky od začátku. Snili jste někdy o tom, že se jednou pod vaším článkem objeví komentář psaný v angličtině nebo jakémkoliv jiném jazyce, než je naše krásná Čeština a Slovenština?

Byl to můj dávný sen, vždycky jsem po tom toužila, aby za sebou nechal návštěvník hmatatelný důkaz. Vždy za ním však jen zůstala barvička ve státě na Google analytics, podle všeho tedy šlo o robota.
A jistě i mnozí z vás dělají to samé, co já. Totiž, že si překládají celý blog pomocí Translate Google:
  1. To je Vám k ničemu, když budou vyhledávat slova, která vy máte na svém blogu přeložená do angličtiny, stejně jej to nevyhledá.
  2. Nebudou tomu rozumět. Kvalita toho překladače je hrozná.
=> Musíte se spolehnout sami na sebe.
Jedinou možností, jak svůj blog "zmezinárodnit" tedy bylo, vyhledávat blogery z jiných států, což se mi poprvé povedlo před pár lety, kdy jsem zkontaktovala jednou blogerku z Polska. Bohužel to nějak nevydrželo a já se tedy opět vrátila k hledání. - Život je hledání - Google. Ano a Google perfektně posloužil. Podařilo se mi nalézt hnízdiště Švédských blogerů a já jsem jich hned několik zkontaktovala.
Jak? Je to úplně stejné, jako reklama na blog.cz, jenom to napíšete někde jinde, v mém případě na blogg.se. Napíšete něco ve smyslu: Great blog, stačí jen pár slov, oni mají zřejmě ve zvyku odpovídat a to hodně rychle. Dle mého zjištění tráví dost z nich, hlavně dívek, hodně času na internetu.
Komentáře se mi tedy vracely a rozhovory obvykle začínaly: Thank you, where are you from? A já jsem vesele odpovídala. I´m from Czech republic. Do you know where is it? A za chvíli opět přišla odpověď. No. Pro mne to pokaždé znamenalo hledat mapu, na níž je dobře vidět Švédsko a zároveň je tam dobře vyznačená Česká republika.
Toto blogové dopisování samozřejmě moc dlouho nevydrželo a já vždy musela hledat i jiného blogera. Musím říct, že oni nejsou moc výmluvní, rozhodně nepočítejte s tím, že vám pod článek napíši: Good photos nebo Yeah, sweet photo :-). Ne, oni obvykle koukají jen na komentáře a bohužel jakožto cizinci nejsou moc přizpůsobiví a s překládáním článku se nepatlají a na fotky se také nekouknou. Taková pochvala mi opravdu přišla jen jednou a to od dívky, která chtěla mít na blogu také nějakou tu "mezinárodní" návštěvu.
Jenže, mně zelená barva na mapce od Google nestačila, byla totiž "jen" u Čechů, Slováků a Švédů. Marně jsem pátrala po anglických a amerických blogerech a dlouho jsem nic nenašla. Zato se na mne usmálo štěstí při hledání na japonských stránkách - to byla legrace - a já jsem opravdu našla Japonskou blogovou službu. Jenže, ne všechny národy mají povoleny komentáře bez registrace a tak tomu bylo i u Japonců, tudíž jsem se na jejich kontaktování zatím "vykašlala". Ještě tam budu hledat formulář, když neumím Japonsky. :-D
Zato jsem našla německé blogery, do jejichž blogerské služby jsem se nějakým záhadným způsobem propašovala a napsala pár komentářů. Buď té mojí špatné angličtině nerozuměli, nebo nemají ani tu slušnost, aby odpověděli na můj kompliment, tudíž odpovědi z Německa jsem se také nedočkala.
Včera jsem opět rozjela své pátrání a našla jsem další služby, mimo jiné i tu anglickou (adresu jsem ale zapomněla... :o), Norskou, Belgickou, Francouzskou, Dánskou a mimo jiné také Islandskou.
Určitě mám ještě kus cesty před sebou. Oni na mém blogu ničemu nerozumějí a evidentně neznají ani ten vše(ne)vědoucí Google překladač, který přeci jen něco málo řekne. Rozhodně se ale nevzdám a hodlám "zmezinárodnit" svůj blog, ony ty návštěvnické průkazy v podobě komentáře přeci jen dokáží dost potěšit.
No, a pro vás? Máte se na co těšit a ještě vám sem přikládám mnou ozkoušenou adresu a pár dalších rad.

Blogg.se je Švédská blogová služba. Rozhodně to tam vypadá poněkud jinak, než u nás, dalo by se říct, že jsou zaměření skoro jenom na módu a denně tam na blozích (údajně) vychází i 100 000 článků. Každopádně jsou tam i blogeři a blogerky, jako u nás v AK.
Pokud chcete navázat kontakt se Švédským blogerem a chcete co nejrychlejší odpověď, je pro vás sloupeček napravo stránky, kdy je výpis naposledy aktivních blogerů - naposledy napsaných článků. Tedy jako u nás, jen někde jinde. Zde již stačí jenom vybrat si vám sypatickou, nerozluštitelnou :D adresu (tak třeba já si vybrala EMMAS! http://perssoneemma.blogg.se/ ) a objeví se vám stránka, obvykle se "zrcadlovou" nebo profesionální fotkou v záhlaví.
Pokud si nevíte rady, co dál, čtěte:
Hned pod záhlavím by měl být většími, podle mne dost nevkusnými černými písmeny, být napsán nadpis, toho si nevšímejte, pokud neumíte Švédsky, moc vám to nepomůže. Hledejte konec článku, kde je datum a čas vydání a odkaz Kommentarer (30 - počet komentářů pod článkem. Občas je možné, že vás to zděsí, protože jejich komunita je opravdu rozjetá a pod články se objevuje i přes 100 nebo 200 komentářů!)
Tabulka pro vkládání komentářů je stejná jako u nás, tudíž si jí hezky vyplňte a napište nějaký komentář k blogu, nebo přímo k článku. Jejich články jsou dost často krátké nebo plné fotek (ideální případ). Napište tedy svůj krátký, či delší komentář. Můžete rovnou přidat i vzkaz, že jste z České republiky a že jste "náhodou" narazili na jejich blog. Zvýšíte tím pravděpodobnost, že už jenom ze zvědavosti přijdou na váš blog, aby se dozvěděli, kdo je ten cizí návštěvník. Často potom napíší: How did you find my blog? Nebo něco ve stylu, že je to celkem legrace, že zrovna jejich blog.
Ještě musíte vyplnit protispamovou kontrolu (bylo by fajn, kdyby to zavedli i u nás, ne? Jednu dobu mi to tady bombardoval jakýsi Ruský robot...) a potom můžete odeslat komentář rovnou do Švédska.
° Občas se ještě může objevit, že blog má moderované komentáře (Bloggen är modererad), to už neřešte, autor(ka) blogu si to přečte ;-)
° Napište na více blogů najednou, ať máte jistotu, že někdo odepíše.
° Později zužujte svůj výběr a snažte si psát pouze s jedním nebo dvěma vám nejsympatičtějšími blogery, bavte s nimi o všem, třeba i o počasí v Česku a Švédsku, o prázdninách, škole, módě,... Natrefíte-li tu správnou blogerku/blogera, jistě si časem i on začne více prohlížet váš blog a zkoumat, co tam vlastně máte za poklady.
° P.S.: Nezkoušejte to všichni najednou. :-D

Udělala jsem z toho možná vědu, ale zkontaktovat cizí blogery není vůbec těžké. Já se časem určitě ještě ozvu a dodám vám adresy na další blogy, včetně těch Islandských a také přidám pár adres na blogery, kteří odpovídají.


Držím vám palce a nezapomeňte mi napsat do komentářů vaše úspěchy. Jsem totiž zvědavá, jak se Českým blogerům podaří udělat díru do světa. ;-)


Tereza Matoušová
Odkazy na blogy:
Švédsko >> blogg.se
Norsko >> nedoplněno
Dánsko >> nedoplněno
Francie >> blog.fr
aktualizace:

Jistě, možná mi řeknete, to je na nic, když ničemu nerozumí, ale alespoň máte dobrý pocit, že Váš blog navštívil někdo cizí a díky komentáři v tom máte i jistotu. A navíc! Zlepšíte se v angličtině... Trochu :D
(Přednastavený článek)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 EMMAS EMMAS | Web | 18. července 2011 v 17:12 | Reagovat

thanks! :D

2 Dennie Dennie | 18. července 2011 v 17:25 | Reagovat

Norsko je - blogg.no :-)
A souhlasím - Google je na nic..

3 Maruška Maruška | E-mail | 18. července 2011 v 17:29 | Reagovat

[1]: Názorná ukázka :-D :-)

4 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 18. července 2011 v 17:41 | Reagovat

Gůgl je na nic a není možné, že by ho někdo neznal. Blog.fr je mi nejsympatičtější, může se celý hodit do angličtiny. Ten článek mne vážně pobavil. Možná by bylo také hezké založit si blog někde na doméně .com (například blogspot.com), aby cizince .cz neodradilo xD

5 Terka Terka | E-mail | Web | 18. července 2011 v 19:04 | Reagovat

[1]: :-)

[2]: Jj, díky. :-)

[3]: To jo :-D

[4]: No, to jo, ale já se na blogspotu moc nevyznám... :-D

6 Karoll Karoll | Web | 26. července 2011 v 19:31 | Reagovat

to jedobrý, jdu to zkusit :D

7 Hale30LEONA Hale30LEONA | E-mail | Web | 19. prosince 2011 v 19:09 | Reagovat

I guess that to get the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/personal-loans">personal loans</a> from creditors you must present a firm motivation. Nevertheless, once I've received a car loan, because I wanted to buy a house.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Ještě je tady Archiv článků. Tak proč odcházet? ;-)


Copyright text a foto Tereza Matoušová (C) 2007 - 2014