Podřezat Zeměkouli

9. března 2011 v 16:52 | Terka |  Zamyšlení
Jmenuji je Tele. Narodilo jsem se před několika měsíci na jedné farmě, bylo to tenkrát kvůli mě pořádné pozdvižení, máma málem umřela... No, ale je naživu a já také, to je nejdůležitější, že?


Uběhlo pár týdnů, Tele dorostlo, farmář jej dohonil, svázal, podříznul, nechal vykrvácet, vykuchal jej, rozčtvrtil a jeho maso poslal dál.
Tak takhle nějak by měly končit všechny zvířecí pohádky, odehrávající se na farmě. Je to jako středověký způsob mučení a trestání a já si tohle poslední dobou začínám uvědomovat.
Ta představa, že teď žiji, aby mě po nějaké době někdo podříznul a snědl, zbytečně mě zabil, i když bych mohla ještě žít... Ta představa je hrozná. Děsí mě, že je kvůli mně někdo schopný zabít zvíře jako je nevinné Tele, mou útěchou je to, že k tomu bylo od narození předurčeno - šťastná to kráva, co telata už dává... Někdy nad tím přemýšlím. Když máme doma k jídlu něco z jehněte a má fantazie začne pracovat. Když si představím jaká muka to zvíře v posledních chvílích asi prožívalo... Vidím děs v očích, trhání hlavou, slyším zoufalé a vyděšené bučení... Často si tak říkám. Nebylo by lepší být vegetarián? A potom si odpovídám. Ne.
Proč ne? Nevidím důvod, proč bych nemohla jíst třeba kuřecí maso. Vidím v tom zásadní rozdíly. Tele i kuře jsou předurčeni k tomu, aby je člověk snědl. Jenže, když to srovnáte, kuřat je jistě tisíckrát více než telat a neustále jich přibývá. Jsou jich narvané farmy, na rozdíl od krav, které jsou velké a více toho snědí, péče o ně je dražší. Těch je méně. Přesně tak. Jednou se ve mne cosi navnadilo tak, že jsem nyní milovnicí zvířat, kdesi uvnitř mě je však ukrytý "kód", který mi jasně říká, že existuje něco jako potravní řetězec a člověk je na vrcholu. Vždycky to tak bylo, lidí je teď jen více, čímž se dostávám k tomu, že více spotřebují a v tom vidím problém. Kuřat a drůbeže vůbec jsou tisíce, miliony, krávy jsou sice větší, ale je tam rozdíl. Nerodí se tak často, jako se líhnou kuřata a telata se také musí dožít určitého věku, než budou k jídlu. A v tom vidím ten problém, velká zvířata, savci, jsou v ohrožení ze strany lidí, ale také je ohrožuje samotná příroda. Nákazy nemocemi, útoky divokých zvířat (zemědělci to řeší většinou brutálně) a já se bojím, že těchto tvorů jednou bude ubývat.

Přesto však toto není až tak dobré srovnání. Vždyť ty krávy jsou k tomu přeci jen předurčené, tak na to půjdu ještě jinak... Nemám ráda rybí maso, nechutná mi a navíc mám ještě jednu výmluvu. Maso mořských ryb je zdravé, mnohým chutná, ale kdo sleduje, kolik je v moři tuňáků? Kdo hlídá jak kolísá počet lososů? Námořníci jsou schopní zabíjet (podřezat a nechat vykrvácet) delfíny, to život v oceánech je ohrožen nejvíce. Vymírají úžasné rybí druhy, dnes jsou ohroženy a co lidi? Ochránci se bouří, obchodníci zdražují maso, rybáři řvou, že nebudou mít co na práci. Lidé se nedohodnou a jednoho dne možná zjistíme, že v oceánu vymřel rybí druh, který jsme kdysi jedli.
Tohle je to, o čem se snažím celou dobu mluvit. Má někdo pod kontrolou jaká je lidská spotřeba masa mořských ryb? O stavu života v oceánu vědí nejvíce odborníci a ačkoliv vysílají do světa varovné signály, poslouchá to někdo? Ne.

Tak tohle je můj pohled na vegetariánství. Lidé, kteří jsou vegetariáni dobrovolně ničí své zdraví. Je přírodním zákonem, že každý musí jíst nějaké to maso, ale příroda zřejmě kdysi nepočítala s tím, že tady jednou bude tolik lidí. Vegetariáni, kteří jsou vegetariány jen proto, že a) chtějí zhubnout b) nemají rádi krev a zabíjení zvířat, mi přijdou jako lidé, kteří mají menší problém. Ano, já také nemám ráda zabíjení zvířat, nenávidím pokusy na zvířatech, ale jak jsem pravila. Každý musí jíst nějaké maso, to je zákon přírody. Zato lidé, kteří jsou schopní čas od času si opustit maso ve jménu ekologie a zachování života na Zemi, jsou podle mne ti, co mají pravdu.
Takže vegetarián? Nejsem, ale nevidím důvod, proč jíst každý den maso a cpát se masem mořských ryb a ohrožených druhů, jen proto, že je to cool a že se "blejsknu".


Tereza Matoušová
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Enya Enya | E-mail | Web | 9. března 2011 v 17:26 | Reagovat

Sv;  No I don't think so... :p

2 MARcela MARcela | E-mail | 9. března 2011 v 17:34 | Reagovat

Je dobře že si to poslední dobou začínáš uvědomovat.. utrpení zvířete neni menší než člověčí.JEN kdyby vás bylo více.Maso chutná hlavně chlapum nech si to pro sebe a vyzkoušej si to .. čau at se ti daří hvězdo

3 Shariony Shariony | 9. března 2011 v 23:42 | Reagovat

Podle mě je hlavní problém v chování se ke zvířatům, jinak maso v rozumné míře zdravé asi je. Takže místo vegetariánství začnu možná i kupovat bio a vajíčka z bezklecových chovů.

4 Barča Barča | Web | 10. března 2011 v 16:23 | Reagovat

Já taky nejsem vegetariánka. Rybu mám jen občas a taky nejim úplně všechny druhy. Třeba nemám ráda makrelu.
Jinak s tebou souhlasím:))

5 Bastett Bastett | Web | 14. března 2011 v 16:15 | Reagovat

Vegetariánka nejsem. Občas si říkám, že bych měla být. Ale jsou tu dvě věci co mi brání-rodiče a moje chutě.
Přiznám se bez mušení, některé maso mám ráda a nedokázala bych se bez něj obejít. Ale jsou tu určité věci co mi vadí. A to je ono zmíněné zabíjení zvířat. Proč to alespoň neudělají nějak míň krutě? Proč je musí podříznout a nechat vykrvácet. Vždy´t /já vím, je to hnusné/ kulka do hlavy musí být méně bolestivá a rychlá!

6 Werí Werí | Web | 14. března 2011 v 21:20 | Reagovat

Já ti nevím, tvůj názor mi vlastně příjde dost...zvláštní.
Není nikde psáno, že každý musí jíst maso. Maso pro nás bylo důležité v minulosti kvůli růstu mozkovny, ovšem teď už nás vývoj dlouhá léta v tomhle ohledu moc nepokračuje. Každý, kdo nejí maso si rozhodně neničí zdraví, maso bylo i dříve pouze doplňkem jídelníčku, když třeba náhodou se na něco narazilo. Hlavní složku potravy tvořila rostlinná složka. A ne, rozhodně se na to neumíralo... maso nám pomohlo ve vývoji jako takovém.
Mimoto člověk v minulosti rozhodně NEBYL na vrcholu potravního řetězce, pochutnávala si na nás kdejaká šelma. To, že někdo jí maso, neznamená, že je na vrcholu řetězce, protože ti větší a silnější žrali nás. No, vlastně stále žerou. Běžte se sami procházet po savaně a s jistotou si na vás pochutnají lvi nebo hyeny.
Vlastně nechápu ten názor: Kuřat je dost, ty jíst můžeme, krav je méně. Lidí je taky hodně, až přehnaně, tak šup s nimi na jatka, bude dost jídla a vlastně i místa pro ostatní :-P
Ovšem Matka Příroda už se ozývá, poslední dobou čím dál víc. Visí nad námi Damoklův meč a mám takové tušení, že nejpozději do pár tisíc let my budeme ten druh, který bude na pokraji vymření, protože ani my se nemůžeme postavit přírodě...

7 J. J. | 16. února 2012 v 17:55 | Reagovat

no, nevím, proč jsi se do vegetariánů tolik pustila... já osobně si nemyslím, že jíst maso je naprostá nutnost. bílkoviny můžeme získávat i z jiných potravin. na druhou stranu, vegetariáni se ochuzují o vynikající jídla, jako je například grilované králičí maso. a hlavně neříkejte, že králičci jsou roztomilí!!!! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Ještě je tady Archiv článků. Tak proč odcházet? ;-)


Copyright text a foto Tereza Matoušová (C) 2007 - 2014